IKE i IKZE – z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać ich użytkownicy?

Emerytura w Polsce czasami bywa daleka od tego, co możemy sobie wyobrażać. Każdemu z nas emerytura kojarzy się z czasem relaksu i odpoczynku po pracy zawodowej, niestety nie zawsze może to wyglądać w ten sposób, czego powodem są kwoty świadczeń emerytalnych w naszym kraju. Dobrym sposobem zabezpieczenia się na czas emerytury może się okazać IKE lub IKZE, czyli elementy III. filaru planu emerytalnego. Dlaczego warto o nich pomyśleć? Powodów jest całkiem sporo – dzisiaj zajmiemy się ulgami podatkowymi, jakie są dostępne dla właścicieli IKE i IKZE.

Emerytura w Polsce – dlaczego IKE lub IKZE to dobry wybór?

Zanim przejdziemy do kwestii ulg podatkowych w przypadku IKE i IKZE, warto będzie powiedzieć parę słów odnośnie tego, czym w ogóle są te produkty i dlaczego opłaca się o nich pomyśleć. Kwoty świadczeń emerytalnych w naszym kraju niestety nie należą do najwyższych. Zgodnie ze statystykami, średnia emerytura w Polsce wynosi około 2600 złotych brutto, natomiast najniższa emerytura minimalna wynosi połowę tej kwoty. Nie jest to dużo, zwłaszcza jeśli porównamy to z wynagrodzeniem, jakie otrzymywaliśmy w tracie czynnego wykonywania zawodu.

W związku z niezbyt wysokimi kwotami emerytur, wielu emerytów w naszym kraju jest zmuszonych do dłuższego kontynuowania pracy, w celu zapewnienia sobie niezmiennych warunków i standardów życia. Oczywiście nie powinno to wyglądać w ten sposób, gdyż emerytura powinna być dla każdego czasem zasłużonego odpoczynku. Rozwiązaniem tego problemu może być dodatkowa forma zabezpieczenia na emeryturę, taka jak IKE lub IKZE.

IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, natomiast pełna nazwa IKZE brzmi Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Obie te opcje są elementami III. filaru programu emerytalnego, które pozwalają chętnym osobom na dodatkowe gromadzenie środków na czas trwania emerytury.

IKE, IKZE – kwestie podatkowe

Oczywiście podstawową zaletą IKE i IKZE jest możliwość gromadzenia kapitału, z którego będziemy mogli skorzystać podczas emerytry. Nie jest to jednak jedyna korzyść, jaką otrzymuje osoba, która zdecydowała się na założenie IKE lub IKZE – jest nim także ulga podatkowa, która dotyczy obu tych opcji, jednak na nieco innych warunkach.

Zacznijmy od IKE. W przypadku Indywidualnego Konta Emerytalnego nasza korzyść jest odłożona w czasie i będziemy mogli liczyć na nią dopiero w momencie, kiedy postanowimy wypłacić zgromadzone środki, czyli po ukończeniu 60. roku życia. Co ważne, pieniądze zebrane na IKE można wypłacić wcześniej, jednak nie będziemy mogli wówczas liczyć na pełen wachlarz zniżek podatkowych. Przy wypłacie środków z IKE jesteśmy zwolnieni z podatku od dochodów i zysków kapitałowych, popularnie nazywanego podatkiem Belki. Obowiązuje nas także niższy podatek dochodowy, wynoszący 10%.

W kontekście podatków IKZE jest opcją, która oferuje nieco więcej niż IKE. Korzystając z IKZE nie tylko mamy możliwość uniknięcia podatku Belki przy wypłacie naszych środków, ale także skorzystanie z ulg podatkowych już na etapie wpłat na nasze konto. Jest to możliwe dzięki temu, że pieniądze wpłacane na IKZE mogą być wliczone do przychodu i nie podlegać standardowemu podatkowi dochodowemu. Przy wypłacie swoich środków, będziemy musieli jednak go opłacić, zgodnie ze skalą naszego opodatkowania.

Zarówno IKE, jak i IKZE mają swoje wady i zalety, jednak stanowią one dobrą opcję na zabezpieczenie się na czas emerytury. W tym miejscu warto zauważyć, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z obu tych opcji jednocześnie – IKE i IKZE może posiadać jedna osoba i ich warunki bardzo dobrze się uzupełniają.