Kategoria: Lifehacki w pracy

budzet seniora

Ceny szaleją. Oto 5 sposobów na podreperowanie senioralnego budżetu

Siła nabywcza dochodów spada – inflacja jest najwyższa od lat. Z najnowszego badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Intytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że 86 proc. Polaków odczuwa wzrost cen w swoich wydatkach i budżecie domowym. Seniorzy od lat są grupą społeczną, która dysponuje niewielkim budżetem i najbardziej odczuwa podwyżki – średnia emerytura w Polsce to 2545 złotych brutto, a świadczenie minimalne oscyluje na poziomie 1250,88 zł brutto. Z badania Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że 94 proc. seniorów dotkliwie odczuwało wzrost cen w ostatnim roku. Gdzie emeryci mogą „szukać” dodatkowych pieniędzy?

Zobacz całość!
oszczednosci

Polacy w tym roku sporo zaoszczędzili na majówce – na co przeznaczyć środki?

Zamknięte hotele, ograniczone możliwości podróży za granicę, a także ciągłe obawy o zdrowie sprawiły, że większość Polaków majówkę spędziło w domach. Z wyliczeń ekspertów ZPF wynika, że majówkowy, dwudniowy wyjazd w polskie góry dla 4-osobowej rodziny kosztowałby co najmniej 1000 zł. Zaoszczędzone środki warto przeznaczyć na spłatę zadłużeń, zwłaszcza że w pandemii ¼ Polaków ma problemy z terminowym regulowaniem należności.

Zobacz całość!
wymiana armatury

Łatwa i samodzielna wymiana armatury w kuchni lub łazience?

Ostatnie dwa lata sprawiły, że nasz dom stał się bezpiecznym azylem i miejscem, w którym spędzamy większość czasu. Nic więc dziwnego, że zapragnęliśmy zmian w wystroju i  dopasowania wnętrz do nowych potrzeb. Czy musi to oznaczać burzenie ścian i generalny remont? Niekoniecznie. Efektowne zmiany w domu można przeprowadzić w prosty oraz niedrogi sposób – nawet w przypadku takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia.

Zobacz całość!
miejsca garazowe

Czy osiedla bez miejsc garażowych mają sens?

Nowo wybudowany budynek wielorodzinny bez garażu podziemnego lub miejsca parkingowego może wydawać się czymś abstrakcyjnym, trudnym do wyobrażenia. Dotychczas – kupując mieszkanie z rynku pierwotnego – obowiązkiem dewelopera było zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla samochodów. Jednak niedawno zauważono, że w – wchodzącym w życie we wrześniu br. – rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zabrakło paragrafu 18 związanego z miejscami postojowymi.

Zobacz całość!
samochod marzen

Jak kupić samochód, o którym marzyliśmy w dzieciństwie?

Eleganckie BMW serii 3, beztroski roadster MX-5, czy atrakcyjna Alfa Romeo 159 to modele fascynujące wielu kierowców. Samochody te, liczące nawet po kilkanaście lat, wciąż utrzymują swoją wartość rynkową. Na miano youngtimerów zasłużyły sobie klasycznym wnętrzem w połączeniu z wysokimi parametrami technicznymi. Nie każdy pasjonat motoryzacji może stać się ich właścicielem, ale często udaje się spełnić takie marzenia, posiłkując się kredytem.

Zobacz całość!
drugi dom

Hotel, w którym można żyć

Mówiąc o własnym miejscu zamieszkania większości z nas zarysowuje się obraz domu jednorodzinnego lub mieszkania w bloku. W ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości pojawiają się jednak rozwiązania nieoczywiste, wręcz unikatowe, które już w niedalekiej przyszłości mogą przerodzić się w nowy trend i stanowić realną alternatywę dla tych powszechnie przyjętych.

Zobacz całość!
wspolnoty mieszkniowe

Zwołanie zebrania wspólnoty – błędy oznaczają spory kłopot?

Wielu członków wspólnot mieszkaniowych wie z doświadczenia, że czasem pewne kwestie są załatwiane w sposób nieco chaotyczny. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych wspólnot, które nie posiadają profesjonalnego zarządcy (wybranego na podstawie art. 18 ustawy o własności lokali) i jednocześnie ze względu na swój rozmiar (min. 4 lokale) powinny działać w sposób sformalizowany. Czasem okazuje się na przykład, że zwołanie zebrania wspólnoty zostało dokonane w sposób budzący wątpliwości. Warto zastanowić się, czy taka sytuacja jest podstawą do uchylenia podjętych uchwał. Odpowiedź na wspomniane pytanie może interesować zarówno te osoby, którym odpowiada wynik kontrowersyjnego zebrania, jak i właścicieli mieszkań opowiadających się za uchyleniem lub unieważnieniem podjętych uchwał.

Zobacz całość!
biuro w domu

Dlaczego minimalizm w domowym biurze to świetne rozwiązanie?

Coraz więcej osób pracuje zdalnie. Dla części z nich to była świadoma decyzja, podjęta samodzielnie, dla innych z oczywistych względów to był nakaz. Tak czy inaczej, aby wykonywać swoje obowiązki w domu, potrzebne jest do tego odpowiednie miejsce. Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie jednego pokoju oraz aranżacja w nim biura. Dzięki temu stworzymy sobie odpowiednie warunki do pracy, nie będziemy również przeszkadzać innym domownikom. Do aranżacji home office warto dobrze się przyłożyć i postawić na minimalizm, który obecnie jest bardzo popularny.

Zobacz całość!