Parapetówka – pomysły na prezenty z okazji kupna mieszkania

Parapetówka to potoczna nazwa spotkania towarzyskiego zorganizowanego z okazji zakupu nowego mieszkania czy domu. Nazwa wywodzi się od słowa „parapet”, i ma nawiązywać do sytuacji, w której świeżo upieczeni właściciele nie posiadają jeszcze kompletnego wyposażenia, wobec czego goście będą się bawić przy parapetach. Oczywiście na ogół parapetówki urządza się, gdy mieszkanie jest już przygotowane na przyjście gości, nie ulega jednak wątpliwości, iż w dobrym tonie jest, aby osoby zaproszone przyniosły ze sobą jakiś prezent „na nowe mieszkanie”. Co mogłoby być takim prezentem? Aby był on trafiony, warto wziąć pod uwagę usposobienie organizatorów parapetówki, a także ich potrzeby. Poniżej przedstawiamy kilka trafionych pomysłów na prezent z okazji parapetówki.

Parapetówka – jaki rodzaj prezentów będzie mile widziany?

Choć obecnie parapetówką nazywa się każdą niewielką imprezę organizowaną w mieszkaniu prywatnym, nie da się ukryć, iż ta organizowana w nowym mieszkaniu jest wyjątkowa. Zaproszeni goście cieszą się wraz z właścicielami, że ci są już na swoim, mogą też podziwiać wystrój mieszkania, a przy okazji wspólnie się bawić. W dobrym tonie jest przyniesienie ze sobą odpowiedniego upominku. Zwykle na tego rodzaju imprezy zaproszeni goście przynoszą ze sobą coś do przegryzienia lub alkohol. Ale na parapetówkę warto wybrać dodatkowo upominek dla organizatorów, który będzie dla nich przydatny w nowym mieszkaniu, a jednocześnie będzie stanowić mile wspomnienie tego spotkania. To wcale nie musi być żadna kosztowna czy wyszukana rzecz. Czasem drobiazg, ale dobrze dobrany, sprawi radość i będzie idealnym upominkiem na parapetówkę.

4 pomysły na prezent z okazji parapetówki

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, prezent dla świeżo upieczonego właściciela mieszkania powinien być dostosowany do jego potrzeb. Zatem co innego ucieszy singla lub singielkę, którzy kupili swoje pierwsze mieszkanie, a co innego przyda się świeżo upieczonym małżonkom. Oczywiście dobrze znając te osoby, będzie nam łatwiej wybrać prezent trafiający w ich potrzeby. Jeżeli parapetówka organizowana jest dość spontanicznie, w niewielkim gronie znajomych, warto wesprzeć gospodarzy, przygotowując coś do jedzenia. Ale dodatkowo warto zadbać o ciekawy prezent. Oto 4 pomysły na trafione upominki parapetówkowe:

Szafka ozdobna na klucze

Nawet jeśli nowe mieszkanie i dom są wyposażone w podstawowe sprzęty, zwykle dopiero po upływie dłuższego czasu dokupuje się pewne drobiazgi, które może nie są niezbędne, ale na pewno przydatne. Dlatego idealnym i uniwersalnym prezentem na parapetówkę będzie ozdobna szafka na klucze. To prezent stosunkowo niedrogi, bardzo praktyczny, a jednocześnie symboliczny – w końcu można w nim przechowywać nowe klucze do nowego mieszkania. Na taki drobny element wyposażenia na pewno znajdzie się miejsce nawet w małej kawalerce i z pewnością będzie służył gospodarzom wiele lat. Jeżeli mamy na tyle czasu, można postarać się o wykonanie oryginalnego monogramu na szafce, na przykład z imionami właścicieli mieszkania lub datą wprowadzenia – czymś, co będzie stanowiło fajną pamiątkę z tej wyjątkowej chwili.

Koc i poduszka

koc i poduszka

Nowe mieszkanie czy dom to dla wielu synonim poczucia bezpieczeństwa, ciepła ogniska domowego i rodzinnej atmosfery. Parapetówka to zatem doskonała okazja, by wręczyć gospodarzowi prezent, który uprzyjemni te chwile relaksu i odpoczynku we własnych czterech kątach. Takim upominkiem może być zestaw: ciepły koc + poduszka. To bardzo trafiony prezent zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy wieczory są długie, a nasz gospodarz jest domatorem i lubi spędzać wolny czas pod kocykiem, czytając książkę i popijając herbatę. Dodatkowy koc i poduszka zawsze w domu się przydadzą i zawsze znajdzie się na nie miejsce. Wybierając zestaw w modnych kolorach i wzorach, możemy wręczyć ten prezent także jako element aranżacji sofy w salonie.

Komplet ręczników

Zestaw ręczników

Zestaw eleganckich ręczników to kolejny świetny pomysł na prezent z okazji parapetówki. Nawet jeśli gospodarz posiada komplet ręczników, z czasem się one zużyją, a wtedy przydadzą się nowe. Ręczniki to bardzo praktyczny upominek, z którego ucieszą się zwłaszcza osoby o osobowości pragmatycznej. Pragmatycy cenią sobie praktyczne rozwiązania i prezenty, z których będą mogli korzystać na co dzień. Wybierając zestaw ręczników, warto postawić na neutralne odcienie z delikatnymi zdobieniami, aby można było dopasować je do większości standardowych wnętrz łazienkowych. To szczególnie ważne, w sytuacji, gdy parapetówka ma być okazją do obejrzenia nowego mieszkania po raz pierwszy. Nie wiedząc, czego możemy się spodziewać po aranżacji wnętrz, lepiej wybrać prezent (w tym wypadku ręczniki) pasujące do większości stylów.

Zestaw noży

parapetówka - zestaw noży na prezent

Kuchnia to miejsce, w którym sprzęty dość szybko ulegają zużyciu, zwłaszcza jeśli ktoś lubi gotować i robi to często. Dla takiej osoby trafionym upominkiem na parapetówkę z pewnością będzie zestaw porządnych noży. Dzięki nim praca w kuchni staje się znacznie prostsza i przyjemniejsza. I nawet jeśli gospodarz posiada noże, po jakimś czasie i tak ulegną one zużyciu, a wtedy komplet otrzymany w prezencie będzie, jak znalazł! Noże w ozdobnym, drewnianym bloku będą się też ładnie prezentować na kuchennym blacie.

Jeżeli nie mamy dobrego pomysłu na prezent z okazji parapetówki, czasem warto po prostu zapytać gospodarzy, czego w szczególności potrzebują na początek. Ciekawym pomysłem jest stworzenie przez gospodarzy listy rzeczy, które są potrzebne, tak, by uczestnicy parapetówki mogli wspólne zadecydować, kto co kupi. Unikniemy wtedy zdublowania się upominków oraz zakupu nietrafionego prezentu i będziemy mieć pewność, że to, co wybraliśmy, na pewno się przyda gospodarzom.

Przeczytaj także: