Kategoria: Budżet domowy

fundusz inwestycyjny

Fundusze hipoteczne zarządzają nieruchomościami o łącznej wartości 138,2 mln zł

Związek Przedsiębiorstw Finansowych opublikował nowy raport dotyczący hipoteki odwróconej w modelu sprzedażowym. Fundusze hipoteczne zrzeszone w ZPF zarządzają nieruchomościami o łącznej wartości 138,2 mln zł. Od 2010 do 2013 roku można było obserwować względnie dynamiczny wzrost wartości nieruchomości z 4,2 do 67,6 mln zł. W kolejnych dwóch latach wartość ta rosła w znacznie wolniejszym tempie, od 2015 roku znajdowała się na względnie stałym poziomie, żeby od 2017 roku znów szybciej wzrosnąć aż poziomu 138,2 mln zł. Wartość zarządzanych nieruchomości na koniec 2021 roku była większa o 24,9 proc. od tej z końca 2020 roku i 16,1 proc. większa od tej z końca III kwartału 2021 roku.

Zobacz całość!
paliwo

Paliwo, oprogramowanie czy remont można rozłożyć na raty

Zakupy na raty od wielu lat są wygodną formą finansowania dla konsumentów, których nie stać na drogi sprzęt lub którzy wzbraniają się przed wydaniem naraz większej ilości gotówki. Teraz taką możliwość mają też przedsiębiorcy. Z tą różnicą, że na raty mogą kupić nie tylko sprzęt czy dobra materialne do firmy, ale też usługi, licencje, oprogramowanie, a nawet… wyremontować lokal, w którym prowadzą działalność. Co 3. mała firma transportowa chciałaby sprzedawać na raty swoje usługi dla biznesu – wynika z najnowszego badania NFG.

Zobacz całość!
spalata zoobowiazan

Co piąty Polak przyznaje, że miał problemy z terminową spłatą zobowiązań

Blisko 1,5 mln osób wpisanych do bazy ERIF ma dług. Przeciętnie wynosi on 10 tys. zł. Co piąty Polak przyznał, że miał w przeszłości problemy z terminowym płaceniem swoich zobowiązań finansowych. Dotykają one wszystkie grupy wiekowe, ale seniorów w większym stopniu niż młodych – 24% osób w wieku 55+ przyznało się do kłopotów z płatnościami, w grupie 18-24 lata 13%. Ponad 80% badanych wskazało e-mail i SMS jako najwygodniejsze formy przypomnienia im o zaległych płatnościach. Z kolei tradycyjny list oraz e-mail najbardziej motywują do spłaty zadłużenia i zapewniają bezpieczeństwo danych.

Zobacz całość!
wegiel kamienny

Koniec ery węgla – Polscy muszą szukać innych rozwiązań

Czym Polacy ogrzewają swoje domy i ile ich to kosztuje? Wg wyników najnowszych badań ankietowych przeprowadzonych w 2022 roku, że aż 40% osób korzysta z ogrzewania gazowego. Na drugim miejscu, z wynikiem 26%, znalazł się węgiel. Jak to się ma do wydatków na rachunki za ogrzewanie? Oraz co z planowanym przez polski rząd odejściem od ogrzewania domów węglem do 2030 roku w miastach i do 2040 roku poza miastami? Zatwierdzona na początku 2021 r. przez Radę Ministrów Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, ma na celu budowanie nowego systemu energetycznego, m.in. poprzez zwiększenie wykorzystania technologii OZE w wytwarzaniu ciepła. Jakie inne opcje ogrzewania – ekonomiczne i ekologiczne – warto rozważyć?

Zobacz całość!
nieruchomosci

Zrównoważony rozwój na rynku nieruchomości – co musi wiedzieć inwestor?

Wskaźnik zrównoważonego rozwoju to nie tylko nowy trend, a raczej prawdziwa rewolucja, która dotyka każdej branży. Rynek nieruchomości nie jest tu wyjątkiem. Kwestie środowiskowe stają się coraz ważniejsze dla deweloperów i nabywców nieruchomości. Ich uwadze nie umykają również aspekty społeczne oraz tzw. ład korporacyjny.

Zobacz całość!
kredyt

Duże zmiany w kredytach hipotecznych od 1 kwietnia – co robić?

Nadchodząca z dniem 1 kwietnia zmiana polityki pieniężnej ma dotyczyć przede wszystkim osób, które planują zakup nieruchomości. Rada Polityki Pieniężnej sukcesywnie podnosi w ostatnim czasie stopy procentowe, co wiąże się bezpośrednio z podwyżkami u wszystkich osób spłacających kredyty hipoteczne. Na zaostrzone warunki udzielania kredytów powinny przygotować się również osoby, które właśnie rozważają zaciągnięcie takiego zobowiązania. Jakie zmiany przyniesie kwiecień 2022 roku? Jakie zmiany mogliśmy zauważyć na rynku kredytów hipotecznych w ostatnim czasie?

Zobacz całość!
nieruchomosci

Jak kobiety inwestują w nieruchomości?

Kiedy myślimy o inwestycjach w nieruchomości, w naszych głowach zwykle pojawia się obraz dobrze ubranego mężczyzny, charyzmatycznego i pewnego siebie. Rzadko naszym naturalnym skojarzeniem jest bizneswoman, które chce w ten sposób zarabiać na życie albo zapewnić sobie dochód pasywny. Dlaczego inwestorki stanowią znacznie mniejszą grupę niż inwestorzy? I czy faktycznie tak jest?

Zobacz całość!