Jak montować panele fotowoltaiczne?
Wybór dobrych paneli fotowoltaicznych determinuje ich prawidłową eksploatację. Aby jednak móc w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają należy zadbać o ich fachowy, zgodny ze sztuką montaż. Nie bez znaczenia pozostaje także następnie ich właściwa eksploatacja. O czym mowa w praktyce? W jaki sposób zainstalować PV, aby móc generować z ich pomocą oszczędności i jednocześnie wpisać się w działania zmierzające do ochrony środowiska naturalnego? Podpowiadamy.
Montaż paneli fotowoltaicznych – o czym mowa w praktyce?
Bez względu na to o jakich panelach mówimy, ich fachowy, zgodny ze sztuką montaż ma kardynalne znaczenie na drodze do jej efektywnej oraz bezpiecznej eksploatacji. Mowa o tym, że nie może on być absolutnie przeprowadzony przez przypadkowe osoby. Odpowiedzialni za niego specjaliści muszą mieć duże doświadczenie i obchodzić się ze sprzętem w bardzo delikatny sposób – nie jest trudno go uszkodzić.
Montaż paneli PV – ekspozycja i miejsce mają znaczenie
Na drodze do prawidłowej eksploatacji paneli fotowoltaicznych, w tym także takich jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ stoi to, aby zamontować je w odpowiedni sposób biorąc pod uwagę zarówno ich umiejscowienie, jak i ekspozycję. Do wyboru mamy montaż na dachu, na gruncie lub na elewacji budynku. W pierwszym przypadku wiąże się on z zakupem wysokiej klasy szyn, które będą chronić panele przed spadkiem. W drugim konieczne jest postawienie na dobrą konstrukcję wspierającą. W każdej istotna jest także ekspozycja. Bez względu na to na którą się zdecydujemy optymalna jest południowa. Może być także brana pod uwagę południowo-zachodnia. Jeśli jednak możliwa jest tylko południowo-wschodnia, to trzeba się liczyć niestety z zacienieniem.
Zobacz także: http://finanseibiznes24.pl/dlaczego-montaz-paneli-fotowoltaicznych-jest-tak-istotny/
Czy tylko fachowy montaż paneli PV jest ważny?
Nie, fachowy montaż paneli fotowoltaicznych, to tylko jeden z etapów, który ma istotny wpływ na jakość ich użytkowania. Oprócz tego należy kupić dobrej klasy sprzęt z pomocą którego zbudujemy instalację, która będzie zarówno wpisywała się w zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku, jak również wpisywała się potrzeby użytkowania je w dłuższej perspektywie – to z kolei przełoży się na zwrot poniesionych przez nas kosztów, a następnie generowanie nowych oszczędności. Pamiętajmy o tym, że producenci średnio dają gwarancję na sprzęt od 10 do 25 lat, ale żeby móc przez taki czas korzystać z paneli, musimy zatroszczyć się ich właściwą eksploatację.
Dbanie o instalację fotowoltaiczną
Bardzo ważne jest to, aby zdać sobie sprawę z faktu, iż fachowe mycie paneli, zgodne ze sztuką przyczynia się mocno do jakości ich użytkowania. W praktyce chodzi o to, że nie może być ono wykonywane przez osoby, które nie mają w tej kwestii doświadczenia. Warto więc powierzyć wykonanie prac profesjonalnej firmie. Pamiętajmy także o tym, że niektórzy producenci zastrzegają sobie możliwość czyszczenia instalacji pod rygorem zerwania umowy z obawy o jej uszkodzenie. Zweryfikujmy więc czy nie mamy takiego zapisu w naszej umowie.
Jeśli mamy tak zwane zielone światło na czyszczenie paneli, wówczas możemy przejść do działania. Na początku trzeba zadbać o sprzęt – pomocna w tym będzie miękka gąbka w duecie z płaskim mopem. Trzeba także zainwestować w dobrej klasy środek czyszczący – dedykowany tego rodzaju wykonywaniu prac. Musimy myć panele dwa razy w roku – wiosną i jesienią dbając o właściwą porę. Może być to wczesny ranek, albo też późne popołudnie.
Jeden komentarz do “Jak montować panele fotowoltaiczne?”