Sztuczna inteligencja – cyfrowy pracownik w dziale księgowości

Jak wynika z raportu „Doing Business 2020”, polskie firmy poświęcają średnio 334 godzin rocznie na rozliczenie podatków, co przekłada się na prawie czternaście dób. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej spółek, biur rachunkowych i indywidualnych księgowych pragnie mieć w swoich zespołach „cyfrowych pracowników”. Sztuczna inteligencja może pomóc znacznie zwiększyć efektywność kluczowych operacji księgowych, zautomatyzować żmudne i czasochłonne procesy oraz wyeliminować ryzyko popełnienia błędu.

Według danych przedstawionych w raporcie „State of Polish AI 2021” opracowanym przez fundację Digital Poland, Polska zajmuje 1. miejsce wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) i 7. miejsce w całej Unii Europejskiej pod względem liczby ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem sztucznej inteligencji. Firmy technologiczne świadczą usługi przede wszystkim dla firm z takich branż, jak IT i telekomunikacja (58%), finanse i bankowość (41%) czy handel i e-commerce (34%).

„Sztuczna inteligencja jest przełomową technologią, której wykorzystanie przekłada się na konkretne korzyści biznesowe. Coraz więcej przedsiębiorców jest świadomych tego, że wdrażanie innowacyjnych rozwiązań jest kluczowe dla rozwoju ich firm i zwiększania przewagi nad konkurencją. Obserwujemy, że coraz więcej spółek, biur rachunkowych i indywidualnych księgowych rezygnuje z tradycyjnej księgowości na rzecz inteligentnych systemów finansowo-księgowych. Innowacyjne programy przyspieszają codzienną pracę, usprawniają komunikację na linii księgowy–klient i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa wrażliwych danych. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzisiejszych klientów nasz zespół B&R stworzył program skanujfakture.pl, który wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji, w tym algorytmy ewolucyjne i uczenie maszynowe” – powiedział Mateusz Kalinowski, CEO Meritus Systemy Informatyczne.

Przemyślana digitalizacja procesów księgowych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów finansowo-księgowych, które umożliwiają skanowanie i elektroniczny obieg faktur. Wybierając idealne rozwiązanie warto zapoznać się z różnymi ofertami oraz przeprowadzić dogłębną analizę funkcjonalności poszczególnych systemów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na technologię. Program powinien być uzbrojony w skuteczny OCR (z ang. Invoice Opitcal Character Recognition), czyli innowacyjną technologię umożliwiającą optyczne rozpoznawanie znaków, a także sztuczną inteligencję.

Przykładem takiego rozwiązania jest program opracowany przez polską firmę technologiczną Meritus Systemy Informatyczne – skanujfakture.pl. Program potrafi samodzielnie odnajdywać i odczytywać kluczowe dane (np. numery faktur, numery rachunków bankowych, nazwy kontrahentów, kwoty transakcji czy stawki VAT) z różnych rodzajów i formatów dokumentów (m.in. faktur drukowanych, wydruków termicznych i igłowych czy plików elektronicznych PDF, PNG lub JPG) oraz je odpowiednio katalogować. Wystarczy, że użytkownik zeskanuje lub zrobi zdjęcie fakturze, a następnie wyśle dokument do systemu – skanujfakture.pl automatycznie wykona resztę pracy za niego. Do zadań pracownika należy jedynie kontrolowanie poprawności odczytów. Wszystkie dokumenty, które zostają dodane do programu skanujfakture.pl są odpowiednio archiwizowane. Dzięki temu uprawnieni użytkownicy mają stały dostęp do faktur z poziomu komputera lub aplikacji mobilnej, co pozwala znacznie skrócić czas realizacji wielu procesów. Skanujfakture.pl posiada także wiele innych funkcji, które usprawniają prowadzenie księgowości, jak np. eksport dokumentów do pliku JPK i innych systemów księgowych, odczytywanie pozycji dokumentów, automatyczne uzupełnianie danych kontrahentów z bazy GUS, pobieranie aktualnych kursów walut z NBP czy kontrolowanie poprawności danych na fakturach – program sprawdza czy wystawca i odbiorca faktury są czynnymi podatnikami VAT oraz czy wszystkie wartości na dokumencie są prawidłowe. Co ważne, skanujfakture.pl zapewnia 100% weryfikację danych i stale uczy się na podstawie działań podejmowanych przez użytkowników.

Nowy system finansowo-księgowy

Dzięki wdrożeniu programu finansowo-księgowego opartego na OCR i technologii sztucznej inteligencji księgowi oraz przedsiębiorcy zajmujący się własną księgowością mogą wyeliminować ryzyko popełnienia błędu, znacznie zredukować czas potrzebny na procesowanie stosów dokumentów oraz obniżyć koszty operacyjne. Korzyści wynikające z zastosowania innowacyjnego systemu przemawiają za „zatrudnieniem” sztucznej inteligencji w roli pracownika, który przejmie najbardziej nużące i czasochłonne czynności związane z prowadzeniem księgowości, a tym samym odciąży zatrudnionych od nadmiaru obowiązków i pozwoli im poświęcić czas na zadania kreatywne, generujące większą wartość w biznesie.