Przesyłka kurierska – co to właściwie jest?

Popularyzacja sprzedaży wysyłkowej spowodowała rozwój metod dostarczania zamówień do klientów. Konkurencją dla wysyłek pocztowych stały się przesyłki kurierskie, które miały na celu skrócić czas oczekiwania na zamawiany produkt. Ta metoda dostarczania przesyłek zdominowała rynek przez szybkość, w jakiej realizowane są usługi, względnie niską cenę i wygodę związaną z dostarczaniem przesyłek bezpośrednio do Twojego domu.

Pojęcie usług kurierskich w polskim prawodawstwie pojawiło się po raz pierwszy w 1990 roku i oznaczało usługi o niepowszechnym charakterze, które miały przyspieszać przewóz i doręczanie przesyłek we wcześniej zagwarantowanym terminie, świadczone w celach zarobkowych.

Co oznacza przesyłka kurierska?

Przesyłka kurierska jest usługą, w ramach której kurier dostarcza przesyłki do ich odbiorcy w bezpieczny sposób i w krótkim czasie. Przewóz jest najczęściej realizowany metodą door-to-door. Polega ona na przesłaniu paczki przez nadawcę maksymalnie skróconą drogą kurierską wprost w ręce nadawcy.

Co to jest przesyłka kurierska?

Skoro wiesz już, co oznacza przesyłka kurierska, warto zastanowić się, co kryje się pod tym stwierdzeniem. Pojęcie przesyłek i paczek często jest używane zamiennie, jednak w kurierskim żargonie, każde z nich ma swoje odrębne znaczenie.

Paczka to rodzaj przesyłki pocztowej, składający się tylko z jednego elementu, który ma być dostarczony odbiorcy.

Z kolei przesyłka kurierska określa zbiór wszystkich paczek, które są nadawane i dostarczane do odbiorcy w trakcie jednorazowej usługi kurierskiej.

Przesyłka kurierska – czas realizacji

Większość firm kurierskich w regulaminie swoich usług zastrzega, że gwarantowany czas, w jakim przesyłka dotrze do odbiorcy to 3 dni robocze. W praktyce zazwyczaj przesyłka pojawia się w kolejnym dniu roboczym od przekazania jej firmie kurierskiej, czas 3 dni jest formą zabezpieczenia przedsiębiorstwa w wypadku nagłej sytuacji, która uniemożliwiłaby praktycznie natychmiastowe dostarczenie przesyłki.

Warto pamiętać, że czas oczekiwania na paczkę wydłuża się ze względu na szybkość realizacji zamówienia przez nadawcę – im więcej czasu zajmuje przygotowanie Twojego zamówienia, tym później zostanie przekazane do firmy kurierskiej, która dostarczy je w przeciągu 3 dni roboczych. Innym czynnikiem wpływającym na długość procesu jest zamawianie produktów lub przekazywanie ich do doręczenia w ostatni dzień roboczy, czyli piątek. Ponieważ firmy kurierskie nie dostarczają przesyłek w weekendy, będziesz musiał poczekać na nią do poniedziałku.

Usługi kurierskie przez cały czas ulegają transformacjom, które mają na celu usprawnienie całego procesu oraz jego maksymalną optymalizację, zarówno po stronie doręczyciela, jak i odbiorcy. Możliwe, ze w najbliższym czasie polityka firm kurierskich ulegnie zmianie, ponieważ konkurencyjne do usług kurierskich automaty paczkowe rozpoczęły dostarczanie przesyłek do swoich skrytek 7 dni w tygodniu, co może wpływać na większą przychylność klientów względem tej metody dostarczania paczek.