Prawo jazdy – jakie są koszty i wymagania, by jeździć samochodem?

Prawo jazdy, czyli marzenie wielu nastolatków, ale i dorosłych, to niestety spory wydatek. A już szczególnie wtedy, kiedy nie uda się zdać egzaminu za pierwszym razem. Oczywiście lepiej nie zakładać takiego scenariusza, ale trzeba być na niego przygotowanym. Ile więc kosztuje przygotowanie się do prawa jazdy?

Prawo jazdy – ile kosztuje?

Samo prawo jazdy, czyli tak naprawdę możliwość podejścia do egzaminu, to składowa wielu opłat. Trzeba się niestety przygotować na spory wydatek, ale jeżeli chcemy prowadzić samochód, to nie ma innego wyjścia. Co więc składa się na prawo jazdy? Jedną z opłat jest oczywiście sam kurs prawa jazdy, ale żeby do niego przystąpić, trzeba mieć także aktualne badanie lekarskie. To potwierdzać ma, czy jesteśmy w ogóle w stanie prowadzić pojazdy mechaniczne. Bez takiego badania nie ma szans na przystąpienie do kursu, nie mówiąc już o samym egzaminie prawa jazdy. Koszt takiego badania to około 100 złotych, choć niektóre szkoły jazdy mają takie badanie już w cenie swojego kursu. Warto się tego dowiedzieć, przed zapisaniem się na kurs, by przypadkiem nie przepłacić. Sam kurs przygotowawczy do egzaminu na prawo jazdy to zdecydowanie najdroższa część. Ceny takich kursów mogą wahać się od 1000 do nawet 2500 tysiąca złotych.

Od czego to zależy?

Cena kursu uzależniona jest od wielu czynników. Popularności danego miejsca, profesjonalizmu instruktorów, ilości dostarczanych materiałów czy w końcu obłożenia samego kursu. Mówimy tutaj o kursie jazdy dla osób, które zainteresowane są prawem jazdy kategorii B. To zdecydowanie najpopularniejsza kategoria, która pozwala na prowadzenie samochodu. W większych miastach ceny kursu zazwyczaj są większe, niż w przypadku mniejszych miejscowości, ale też zajęcia z jazdy prowadzone są na bardziej ruchliwych ulicach. Dzięki temu kursant więcej może się nauczyć. Na kursach oprócz samej jazdy przyswajana jest także teoria. Kursy trwają 60 godzin – połowa przeznaczona jest na teorię, a połowa na praktykę. Można także dokupić jazdy doszkalające, których cena za godzinę to około 100 złotych.

A po kursie – egzamin

Kiedy już kurs prawa jazdy zostanie zaliczony, będzie można zapisać się na egzamin. Będziemy potrzebowali do tego także naszego zdjęcia (koszt około 20-30 złotych). Sam egzamin też nie jest tani. Część teoretyczna kosztuje bowiem 30 złotych, ale już sama część teoretyczna wyceniona została na 140 złotych. Jednorazowe podejście do egzaminu będzie więc kosztowało nas 170 złotych. Jeżeli nie zda się którejś z części, ponownie trzeba będzie zapłacić. Kiedy jednak uda się zdać egzamin, to opłaty się niestety nie kończą. Trzeba doliczyć jeszcze sam koszt dokumentu, a to wyceniono na 100,50 złotych. To jednak już najprzyjemniejszy z wydatków. Podsumowując więc wszystko można założyć, że kurs na prawo jazdy i egzamin będą nas kosztować około 2 tysięcy złotych. Nie jest to mało, ale za to można będzie prowadzić samochód legalnie po ulicach.