Pożyczka online – jak wybrać dobrze?

Niepewność obecnych czasów sprawia, że tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować dodatkowej gotówki. Choć staramy się rozsądnie zarządzać naszym budżetem, niektóre nieprzewidziane sytuacje mogą sprawić, że konieczne będzie ubieganie się o pożyczkę. Aktualnie sytuacja ta jest o wiele prostsza, bowiem aby otrzymać dodatkowe pieniądze, tak naprawdę nie musimy wychodzić z domu. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat pożyczek online i jak wybrać odpowiednią.

Pożyczka pozabankowa – na czym polega?

Pożyczka online to najszybszy i najwygodniejszy sposób na otrzymanie dodatkowej gotówki. Pożyczka pozabankowa to rodzaj wsparcia finansowego, które udzielane jest przez instytucje inne niż banki, stąd nazywa się je parabankami lub firmami pożyczkowymi. Pożyczki pozabankowe są bardzo łatwo dostępne, a formalności, których musisz dopełnić jako pożyczkobiorca sprowadzone są do całkowitego minimum.

Jak wybrać pożyczkę online?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wybrać pożyczkę online, poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo przydatne. Przede wszystkim zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz. Nigdy nie pożyczaj więcej niż rzeczywiście jest Ci potrzebne, gdyż spłata pożyczki w przyszłości może zaważyć o Twoim domowym budżecie. Zastanów się także nad tym, jaki okres spłaty będzie dla Ciebie najlepszy. Pamiętaj, że rata nie powinna nadwyrężać Twoich pozostałych wydatków w ciągu miesiąca.

Przydatnym narzędziem będzie także skorzystanie z kalkulatora pożyczek, który większość firm pożyczkowych umieszcza na swoich stronach. Dzięki niemu będziesz mógł sprawdzić wszystkie koszty, jakie będą się wiązały z pożyczką. Pamiętaj także, aby przed złożeniem wniosku dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.

Pożyczka online – zalety

Dlaczego warto zdecydować się na pożyczkę online? Oto jej najważniejsze zalety:

  • minimum formalności – w przeciwieństwie do pożyczki bankowej, nie musisz dopełniać wielu formalności. W przypadku pożyczki online wystarczy Ci dowód osobisty, numer telefonu oraz numer konta bankowego. W niektórych sytuacjach konieczne może być zaświadczenie o dochodach, jednak nie jest ono standardem;
  • brak konieczności posiadania dobrej historii kredytowej – większość pożyczkodawców w przeciwieństwie do banków nie sprawdza swoich potencjalnych pożyczkobiorców w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) lub KRD (Krajowy Rejestr Długów);
  • możliwość wzięcia pożyczki na krótki czas – pożyczki online z reguły przyznawane są na krótki okres, nawet od 15 do około 3 lat. To właśnie między innymi dlatego nazywa się je chwilówkami;
  • możliwość wzięcia pożyczki nawet do kilkunastu tysięcy złotych – maksymalna kwota może wynosić nawet 15 000.

Nie ulega wątpliwości, że pożyczka pozabankowa przez internet to wygodne rozwiązanie, które w bardzo krótkim czasie pozwala nam otrzymać niezbędne środki. Nie należy jednak zapominać, że tak jak każde zobowiązanie finansowe musi zostać spłacona. Pamiętaj, że jeśli przekroczysz ustalony termin spłaty lub nie będziesz realizować rat w terminie, bardzo możliwe, że zostaną naliczone dodatkowe koszty.