Okna energooszczędne receptą na drogi prąd i gaz

Gigantyczne podwyżki prądu i gazu odczuł niemal każdy. Co zrobić, by rachunek za energię nie był powodem zawału serca? Odpowiedź jest banalnie prosta: inwestycja w energooszczędną stolarkę okienną, która jest gwarancją mniejszego zużycia energii, a to z kolei oznacza mniejsze koszty.

Okna energooszczędne, dzięki wprowadzanym regulacjom powoli stają się standardem. Decydują się na nie prywatni inwestorzy i developerzy budujący apartamentowce i budynki biurowe. Są to okna o maksymalnie niskich wskaźnikach przepuszczalności ciepła. Oznacza to, że są zaprojektowane specjalnie po to, aby najlepiej zatrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Co ważne energooszczędna stolarka chroni także przed zimnem, gorącem oraz wilgocią z zewnątrz.

– Okna energooszczędne składają się z większej ilości komór izolacyjnych w profilu okiennym, potrójnych pakietów szybowych, dodatkowych uszczelek i innych rozwiązań, które zwiększają ich termoizolacyjność. Należy pamiętać, że ważny jest również sposób montażu. Jest to tak zwany ciepły montaż. Który umożliwia maksymalnie wykorzystać fabryczne właściwości izolacji okien w późniejszym użytkowaniu – mówi Tomasz Januszewski, ekspert firmy DMD, która zajmuje się produkcją okien i drzwi.

 Współczynnik U

Podstawowym wyznacznikiem energooszczędności okna jest współczynnik przenikania ciepła – U. Chodzi tutaj o parametr wyznaczony dla całości okna – oznaczony symbolem Uw. Jeżeli mamy wątpliwości co do tej wartości lub co gorsza jej sprawdzenie jest utrudnione – może warto zastanowić się nad inną propozycją.

– Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do kupna konkretnego okna należy sprawdzić, czy producent podaje współczynnik Uw, czy może jednak na pierwszym planie pojawia się Ug – współczynnik przenikania dla samej szyby, który będzie wartością korzystniejszą, czyli niższą – dodaje ekspert z DMD.

Niejednoznaczności pojawiają się również w przypadku określenia granicznego parametru U dla okna energooszczędnego. Często przyjmuje się Uw=1,0 W/(m2K), można spotkać wartość 0,9 – oczywiście im mniej, tym lepiej.

Konkretnie natomiast wyznaczony jest minimalny współczynnik Uw dla certyfikowanego okna pasywnego – jest to 0,8 W/(m2K), przy zachowaniu współczynnika g (całkowitej przepuszczalności energii słonecznej) na poziomie 50%.

Na najcieplejszym z posiadanych przez nas w ofercie profili PVC, stosując jednocześnie szkło z ciepłymi ramkami o współczynniku Ug=0,5 W/(m2K) możemy wykonać okno referencyjne (1230mm x 1480mm) z współczynniku cieplnym Uw = 0,69 W/(m2K).

Energooszczędność = niższe rachunki

Największą zaletą energooszczędnych okien są niższe rachunki za energię. W rozliczeniu rocznym możemy zapłacić nawet 30 procent mniej. Zależy to rzecz jasna od jakości zastosowanych rozwiązań i standardu okien przed modernizacją.

Oprócz oczywistych korzyści w zakresie oszczędności, energooszczędne okna mogą również pomóc zmniejszyć poziom hałasu, która dociera do domu z zewnątrz. Dobrze dobrane okna realnie podnoszą wartość każdej nieruchomości.

Konstrukcja i ekologia

Okna energooszczędne zwykle wyposażone są w szybę zespoloną z potrójnym oszkleniem. Aby poprawić parametry izolacyjne, pomiędzy taflami szkła znajduje się gaz szlachetny (argon lub krypton). Parametr Ug takiej szyby powinien wynosić co najwyżej 0,7 W/(m2K). Współczynnik przenikania ciepła dla profilu Uf nie powinien przekraczać 1,1 W/(m2K). W osiągnięciu dobrej izolacyjności cieplnej pomaga również tzw. ciepła ramka.

Równie ważny jest fakt, że mniejsze zużycie energii, to mniejsza emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Na dłuższą metę oznacza to czystsze powietrze, a w efekcie lepszą jakość życia. Należy pamiętać, że nawet ponad 40% zanieczyszczeń w Polsce wytwarzane jest podczas produkcji ciepła dla gospodarstw domowych. Jednym słowem energooszczędne okna pozwalają na ograniczenie ilości zanieczyszczeń emitowanych przez gospodarstwo domowe.