O czym należy pamiętać przy zamawianiu regałów magazynowych?

Magazyn to miejsce, które przeznaczone jest do składowania różnego typu towarów. Mogą być w nim wykonywane także czynności związane z kompletowaniem towarów do wysyłki. W związku z tym magazyn powinien oferować dużą funkcjonalność, co można osiągnąć poprzez zakup nowoczesnego wyposażenia. Podstawowym elementem są regały magazynowe. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników tak, aby wybrane meble spełniały swoją funkcję oraz zapewniały optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Rodzaj i waga składowanych produktów

Podczas wybierania regałów magazynowych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj składowanych produktów. Ważne są rozmiary towarów oraz ich waga. Do tych parametrów trzeba dopasować wytrzymałość i maksymalną nośność regałów.

Produkty ciężkie o dużych gabarytach muszą być składowane na półkach o dużej nośności. Najlepiej przewidzieć większą ilość półek oraz dużą wysokość regałów, co pozwoli rozłożyć duży ciężar na większej przestrzeni. Towary lekkie mogą być magazynowane na regałach o mniejszych rozmiarach, trzeba jednak pamiętać, że nawet małe produkty ułożone na niewielkiej powierzchni będą stanowiły duże obciążenie dla półek.

Powierzchnia dostępna w magazynie

Kolejny ważny czynnik przy wyborze regałów to wielkość i układ pomieszczenia magazynowego. Producent regałów magazynowych zwykle oferuje kilka rodzajów produktów dostosowanych do warunków panujących w magazynie. Dzięki nim można wykorzystać optymalnie przestrzeń lub zwiększyć ilość składowanych towarów bez potrzeby rozbudowy pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie w małych pomieszczeniach, które mają dodatkowo niskie stropy.

Regały dostosowane do układu pomieszczenia

Tradycyjne regały magazynowe można ustawić wszędzie, nie pozwolą one jednak wykorzystać miejsc o utrudnionym dostępie. W narożnikach można zastosować regały narożne, które mają zwykle regulowane półki oraz możliwość łączenia z innymi regałami, tworząc w ten sposób większe moduły.

Niektóre regały są przeznaczone nie tylko do magazynowania towarów, ale także do ich ekspozycji, na przykład, w sklepach. Będą miały zwykle bardziej elegancki wygląd i różną głębokość półek. Pozwala to równomiernie rozłożyć ciężar produktów. Dodatkowo regał można zamocować do ściany, aby zwiększyć stabilność całej konstrukcji.

Rozbudowa przestrzeni magazynowej

Na rynku dostępne są także regały magazynowe z opcją rozbudowy. Można je łączyć w duże moduły pozwalające na wygodny dostęp do produktów. W razie potrzeby układ regałów można zmieniać i w ten sposób zwiększać możliwości w zakresie ilości składowanych towarów. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę także na sposób montażu. Producent regałów magazynowych powinien zapewnić możliwość szybkiej i łatwej instalacji regału, a także zmiany ilości i układu półek.

Szczególne warunki składowania towarów

Warto również zastanowić się nad wyborem regałów paletowych lub regałów wysokiego składowania. Te pierwsze pozwalają magazynować produkty różnego typu i zapewniają do nich swobodny dostęp. Regały wysokiego składowania to dobre rozwiązanie w przypadku konieczności składowania produktów wielogabarytowych. Będą jednak użyteczne głównie w magazynach o dużej powierzchni.

Przestrzeń można też zaoszczędzić, wybierając regały wjezdne. Pozwalają ustawiać produkty jeden za drugim i w ten sposób zaoszczędzić przestrzeń dostępną w magazynie. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdej firmy, bo dostęp do produktów jest utrudniony i obsługa musi odbywać się za pomocą wózków widłowych.

Regały magazynowe trzeba dobierać przy uwzględnieniu bieżących potrzeb firmy oraz możliwości rozbudowy w przyszłości. Powinny zapewniać dużą stabilność i nośność dostosowaną do składowanych towarów. Warto z góry przewidzieć rozbudowę przestrzeni magazynowej, co pozwoli na dodawanie nowych modułów z regałami, zamiast wymieniać wyposażenie na nowe. Ułatwia to proces obsługi magazynu i pozwala zmniejszyć koszty operacyjne.