Jak wybrać odpowiednią pożyczkę?

Wybór odpowiedniej pożyczki zazwyczaj zależy od naszych potrzeb. Dla jednych może to być niski koszt pożyczki, a dla innych, by szybko otrzymać pieniądze lub by prowizja była jak najniższa. Zaciąganie pożyczki przez internet jest stosunkowo proste, ale niesie także pewne ryzyko. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej pożyczki?

Przed wyborem – sprawdź swoją zdolność

Zanim podejmiemy decyzję, że to właśnie ta pożyczka będzie dla nas odpowiednia, warto się zastanowić czy nas na nią stać. Tutaj sporą rolę odgrywa zdolność kredytowa, mylnie kojarząca nam się z kredytami bankowymi, jednak ma ona spore znaczenie przy zaciąganiu pożyczki. Dlatego też, zanim sięgniemy po dany produkt, samemu warto sprawdzić, czy będziemy w  stanie ją spłacić. W tej sytuacji pomocne mogą się okazać kalkulatory zdolności kredytowej, które dostępne są w internecie.

Pamiętajmy, jednak że firmy pozabankowe, które cieszą się  sporą popularnością, wychodzą z założenia odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy. Dlatego też podczas analizy naszego wniosku wezmą pod uwagę także naszą historię kredytową w BIK-u i KRD.

Oprocentowanie RRSO- najkorzystniej

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Kolejna ważna rzecz przed wyborem pożyczki, czyli analiza kosztów, jakie pobiera firma parabankowa. Oprocentowanie pożyczki, a także opłaty za jej udzielenie różnią się w zależności od firm udzielających, kwoty pożyczki czy czasu spłaty. Samodzielne wyliczenie wszystkich opłat może być skomplikowane, dlatego też wszystkie firmy pozabankowe mają obowiązek poinformowania nas o obecnym wskaźniku RRSO, dla danego produktu.

Znajdź pożyczkę za darmo

Jeżeli nigdy nie korzystałeś z ofert pożyczek parabankowej, to warto szukać ofert, w której pożyczka nie będzie nas nic kosztować. Pożyczka 0 procent to zwykłe chwilówki, z krótkim okresem spłaty. Dzięki takiej ofercie oddajemy taką kwotę, jaką pożyczyliśmy bez żadnym ukrytych kosztów. Pożyczka nie będzie miała dodatkowych kosztów, ale pod warunkiem, że oddamy ją w wyznaczonym terminie. Jeżeli  nie uda nam się spłacić jej w wyznaczonym czasie, musimy liczyć się, z tym że zostaną nam naliczone dodatkowe koszta wynoszące nawet kilkadziesiąt procent od pożyczonej kwoty.

Sprawdź warunki spłaty pożyczki

Zaciągniecie pożyczki i jej dalsza spłata to nasz obowiązek, od którego nie sposób się wymigać. Dlatego też na samym początku warto, jest się zapoznać z zasadami. Pamiętajmy, że termin zwrotu pożyczonych pieniędzy to data zaksięgowania pieniędzy na koncie naszego kredytodawcy, czyli firmy parabankowej, od której pożyczyliśmy pieniądze. Dlatego nie warto czekać ze spłatą na ostatnią chwilę. Bowiem może okazać się, że przekroczyliśmy termin spłaty naszej pożyczki i możemy zostać obciążeni wysokimi karami finansowymi za nieterminową spłatę pożyczki.

Jeżeli przedstawione zasady i warunki pożyczki w instytucji parabankowej, są dla nas w jakikolwiek sposób niejasne, możemy zawsze skontaktować się z obsługą klienta. Pracujący tam doradcy mogą pomóc nam w doborze najodpowiedniejszej dla nas pożyczki. A nam na pewno łatwiej będzie podjąć decyzję.