Jak nie wpędzić się w spiralę długów?

Cokolwiek by nie powiedzieć, pożyczki są dla ludzi. Czasami są dla nas jedyną szansą na to, by kupić swój wymarzony dom czy pojechać na długo oczekiwane wakacje. Branie pożyczek absolutnie nie jest niczym złym, jednakże problemy pojawiają się wtedy, kiedy wpadamy w spiralę zadłużenia, spłacając jedne zobowiązania kolejnymi. Dzisiaj przedstawimy proste sposoby na to, by unikać takich sytuacji.

Jak rozsądnie brać pożyczki?

Pożyczanie pieniędzy nie jest niczym złym. Dzięki takiej możliwości jesteśmy w stanie pozwolić sobie na rzeczy, na które normalnie musielibyśmy bardzo długo odkładać. Niezależnie czy chodzi tu o kupno domu, czy nowego samochodu – pożyczone pieniądze są w stanie pomóc nam w realizacji tego celu. Pamiętajmy jednak, że zobowiązania trzeba płacić. Żeby uniknąć pytań o to jak spłacić pożyczkę, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dla nas rozplanowanie tego, czy na spłatę pożyczki nas stać.

Bez niezbędnych wyliczeń może się okazać, że pożyczka, którą wzięliśmy wykracza poza nasze możliwości finansowe. To bardzo niepokojący scenariusz, gdyż bardzo często decydujemy się na spłacanie jednych zadłużeń innymi, co w efekcie prowadzi do jeszcze większych długów. Jak więc pożyczać pieniądze w taki sposób, żebyśmy zawsze mieli pewność, że ich spłata nas nie przygniecie?

Organizacja budżetu, czyli klucz do sprawnego operowania finansami

Absolutną podstawą jaką musimy wykonać po to, by rosnąca rata zadłużeń nas przerosła, jest dokładna analiza budżetu domowego. Brzmi to może jak truizm, ale prawda jest taka, że wielu z nas nawet dokładnie nie wie na co wydaje pieniądze. Po dokładnej analizie budżetu będziesz wiedział, gdzie trafiają Twoje środki i jakie wydatki są konieczne a jakie można ograniczyć.

Pamiętaj tylko o tym, by wliczyć Twoje obecne zadłużenia do comiesięcznych wydatków. Dzięki temu dowiesz się, ile pieniędzy ma Twój budżet już po zapłacie raty kredytu. Pozwoli Ci to sprawdzić, ile pieniędzy z Twojej pensji zostanie na kolejny miesiąc, już po uwzględnieniu wszystkich zakupów i zadłużeń. Jeśli planujesz następną pożyczkę – sprawdź w ten sposób, czy możesz sobie na nią pozwolić.

Ograniczaj koszty

Ograniczenie naszych kosztów to kolejny ważny krok w walce o pewne i stabilne finanse domowe. Z całą pewnością na Twojej liście zakupów znajdą się takie rzeczy, które będzie można kupić nieco taniej. Oczywiście nie mówimy tutaj o wybieraniu samych najtańszych przedmiotów i produktów, gdyż też nie o to chodzi. Po prostu każdy sklep ma swoją własną politykę cenową. Może zdarzyć się tak, że przepłacasz za wiele rzeczy, gdyż kupujesz je w droższym miejscu.

Oszczędzanie – jak to robić, kiedy ma się długi?

Kolejnym ważnym elementem planowania naszego budżetu, jest uwzględnienie czy zostaje nam jakaś suma pieniędzy na kolejny miesiąc. Jeśli tak jest, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je oszczędzić i zatrzymać na tak zwaną „czarną godzinę”. Wielu ludzi jest wręcz zmuszonych do wzięcia pożyczki. Dzieje się tak w momencie, kiedy pojawi się nieplanowany, duży wydatek taki jak naprawa samochodu. Lepiej regularnie spłacać swoje zadłużenia, oszczędzając przy okazji jakieś niewielkie kwoty na przyszłość. Pozwoli nam to na utrzymanie ciągłości budżetu domowego, bez konieczności wzięcia kolejnej pożyczki.