Emerytura – jakie mamy możliwości?

Czas emerytury dla każdego powinien być odpoczynkiem po długiej karierze zawodowej, podczas którego mamy wystarczająco dużo czasu dla siebie i naszych bliskich. Jednakże sytuacja demograficzna nie napawa nas pod tym względem optymizmem – dzieci rodzi się coraz mniej i szanse na wydolność systemu emerytalnego w przyszłości znacznie się zmniejszają. Oczywiście nie mówimy o tym, że tak będzie, jednak jest to jedna z opcji, na jakie warto być przygotowanym. Jakie więc mamy możliwości poza państwową emeryturą i czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć się na jesień życia?

Od czego zależy nasza emerytura i jej wysokość?

System emerytalny w naszym kraju jest oparty o tak zwaną umowę międzypokoleniową. Oznacza to, że pokolenie, które obecnie pracuje, płaci składki emerytalne służące do wypłacania emerytur. Innymi słowy – pieniądze, które dostaniemy na emeryturze nie pochodzą bezpośrednio z naszych składek, gdyż te idą na poczet obecnych emerytur.

Jakie to ma znaczenie? W obecnych warunkach i sytuacji niewielkie, gdyż jest wystarczająco dużo osób pracujących, żeby pokryć zapotrzebowanie systemu emerytalnego na wypłacane składki. Musimy mieć jednak świadomość, że nie zawsze tak musi być, a dane demograficzne nie wypadają pod tym kątem zbyt optymistycznie. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci i tym samym rośnie ryzyko dziur w systemie emerytalnym. Nie jest to oczywiście żaden pewnik, ale jeśli tendencja się nie zmieni, kwota naszych emerytur może być stosunkowo niższa.

Co się stanie w takiej sytuacji? Przykłady z historii pokazują, że Państwo nie powinno zostawić swoich obywateli zupełnie bez pomocy, ale warto się zastanowić, czy ta ewentualna pomoc będzie wystarczająca. Aby mieć pewność odnośnie naszej emerytury, warto zabezpieczyć się samemu. Jakie mamy możliwości w tym zakresie?

Prywatne ubezpieczenie emerytalne – alternatywa dla ZUS?

Jedną z opcji, jaką mamy w zakresie zatroszczenia się o swoją emeryturę jest prywatne ubezpieczenie emerytalne. Jest to nic innego, jak dodatkowa forma składek emerytalnych, które płacimy prywatnej instytucji, a nie państwowej. Czy w związku z tym, prywatne ubezpieczenie emerytalne to alternatywa dla świadczeń, które czekają na nas w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?

Absolutnie nie – prywatne ubezpieczenie emerytalne jest formą uzupełnienia naszego systemu emerytalnego. Prywatne ubezpieczenie emerytalne nie wyklucza się w żaden sposób z tym, co może zaoferować nam ZUS. Możemy zarówno opłacać składki państwowe, jak i prywatne, zyskując tym samym pewność, że w trakcie emerytury będziemy mieli wystarczającą liczbę pieniędzy, by zapewnić sobie godny i komfortowy byt.

Prywatne ubezpieczenie emerytalne przyda nam się także w sytuacji, kiedy nasza emerytura będzie na tyle wysoka, abyśmy mogli się tym nie martwić. Dodatkowe pieniądze, które będziemy odkładać systematycznie przez wiele lat z całą pewnością przydadzą się chociażby naszym dzieciom. Pozwoli to im łatwiej rozpocząć swoje dorosłe życie.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Prywatne ubezpieczenie emerytalne to jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o zabezpieczenie swojego bytu na czas emerytury. Ale można pomyśleć o dodatkowych opcjach, które także nie będą wykluczały się z systemem składek emerytalnych w ZUS. Jedną z takich opcji mogą być chociażby inwestycje – zabezpieczenie naszego majątku poprzez zakup nieruchomości, akcji lub metali szlachetnych może nam bardzo pomóc w uratowaniu naszego majątku przed inflacją.

Pamiętajmy jednak o tym, że inwestowanie nieodłącznie wiąże się z ryzykiem. Kupując pewną ilość akcji czy chociażby złota, możemy zarobić, ale możemy też stracić. Nie warto więc przeznaczać wszystkich naszych oszczędności na inwestycje, traktując to raczej jako dodatek do państwowych składek i do prywatnego ubezpieczenia emerytalnego. Takie dysponowanie naszymi finansami pozwala zdywersyfikować nasze pieniądze na emeryturę przez uzyskiwanie przychodów z różnych źródeł. Zawsze pamiętajmy o tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i dobre nawyki finansowe mogą uchronić nas przed wieloma problemami, nie tylko podczas emerytury.