Czy polisa na życie z dodatkowym oszczędzaniem to dobry pomysł?

Polisa na życie to produkt ubezpieczeniowy, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Szeroka ochrona i relatywnie niskie koszty to bez wątpienia coś, co pozytywnie wpływa na ich popularność. Nie możemy jednak zapominać o tym, że podobnie jak w przypadku wszystkich innych gałęzi usług, rynek ubezpieczeń stale się rozwija i możemy na nim spotkać produkty, które funkcjonalnością znacznie wykraczają poza klasyczne polisy. Jednym z nich jest polisa na życie z dodatkową opcją oszczędnościową. Jak działa to ubezpieczenie i czy warto o nim pomyśleć?

Polisa na życie z dodatkowymi korzyściami

Polisa na życie z opcją oszczędnościową na pierwszy rzut oka nie różni się wiele od klasycznego ubezpieczenia. Również jest w stanie zapewnić nam ochronę przed różnymi sytuacjami losowymi, takimi jak choroba czy utrata pracy. Podstawową funkcją ubezpieczenia jest jednak zabezpieczenie bliskich i krewnych ubezpieczonego na wypadek jego śmierci i to także znajdziemy w polisie z dodatkowym oszczędzaniem. Czym więc wyróżnia się ten produkt?

Każda składka, jaką wpłacamy na poczet naszego ubezpieczenia jest dzielona na dwie części. Jedna z nich służy pokryciu kosztów związanych z polisą, jednak druga jest wpłacana na specjalne konto inwestycyjne, gdzie czeka na swój czas. Kiedy okres trwania ubezpieczenia dobiegnie końca (to kiedy się to wydarzy zależy od umowy, ale zazwyczaj polisy tego typu są zawierane długoterminowo), będziemy mogli wypłacić nasze pieniądze w ratach lub jednorazowo. Co ważne, zgromadzony kapitał możemy wydać zgodnie z naszym życzeniem.

Czy polisa oszczędnościowa to dobry pomysł?

Jeśli ktoś rozważa zakup polisy na życie z dodatkową opcją oszczędnościową i zastanawia się nad tym, czy jest to dobry pomysł – spieszymy z odpowiedzią. Tego typu ubezpieczenie jest świetnym pomysłem, który może zaowocować w przyszłości.

Weźmy pod lupę przykład, jakim jest emerytura w Polsce. Ten okres w życiu każdego człowieka powinien minąć maksymalnie spokojnie, biorąc pod uwagę, że jest odpoczynkiem po wielu latach ciągłej aktywności zawodowej. Niestety praktyka pokazuje, że chociaż sytuacja emerytów nieco się poprawia, to w dalszym ciągu wielu z nich otrzymuje niewielkie emerytury, które mogą się okazać niewystarczające do pokrycia kosztów życia, nie mówiąc już o przyjemnościach i realizowaniu swoich pasji. Jeśli dodamy do tego pędzącą inflację, z jaką ostatnio mierzy się nasza gospodarka, niestety los przyszłych emerytów wygląda jeszcze mniej optymistycznie.

Polisa na życie z opcją oszczędnościową może być rozwiązaniem tego problemu. Kapitał gromadzony długoterminowo może nam w przyszłości przynieść niemałe profity i całkowicie zdjąć z nas ciężar zamartwiania się o jutro. Co więcej, comiesięczna składka ubezpieczenia tego typu nie będzie na tyle wysoka, żeby nasz budżet mocno ją odczuł. Warto pamiętać także o tym, że przykład z emeryturą to tylko jedna z sytuacji, kiedy ubezpieczenie oszczędnościowe może się okazać przydatne. Z racji na to, że możemy je wykorzystać w pełni dowolnie, zgromadzone środki mogą zapewnić nam ekskluzywną wycieczkę, lub nowy samochód.